Veronika Dropčová
veronika.dropcova(at)gmail.com

   nika.blog.matfyz.sk

04 – rastrová grafika (GIMP)

Na seminári (teda na tom, čo som vám poslala mailom) sme pracovali s nástrojmi na výber (lasso tool), s nástrojom na orezanie (crop tool), na liečenie (healing tool), na klonovanie (clone tool), na zosvetlenie alebo stmavenie (dodge tool). V nastaveniach farieb sme pracovali s úrovňami (levels), kde sme upravovali nastavenia bielej, šedej a čiernej farby. Ak bolo treba, zmenili sme farebný režim obrázka tak, že sme v kontextovej ponuke Obrázok (Image) vybrali možnosť Farebný režim (Color mode) a tam sme vybrali RGB alebo odtiene šedej (GrayScale). A ozaj, keď bolo treba, otočili sme obrázok pomocou Obrázok => Transformácia.

 

Domáca úloha, deadline 19.10.2020 o 22,00

Vašou úlohou bude upraviť nasledovné dva obrázky tak, aby vyzerali dobre. Je jasné, že definovať „dobrý obrázok“ nie je jednoduché, preto to upresním takto: použite na obrázky nástroje, ktoré sme používali na hodine, aby ste odstránili všetky možné nedostatky, ktoré tieto obrázky majú (zbytočný rám okolo, zlé otočenie, škvrnky, farebné nedostatky, apod.).

 

Hodnotení budete za tieto veci:

– úprava oboch obrázkov do nejakej „dobrej“ podoby – 2 body (1 bod za každý obrázok)

– exportovanie oboch obrázkov do formátu vhodného na web – 0,5 bodov (0,25 bodov za každý obrázok)

– zoznam použitých nástrojov ku každému obrázku, s ktorými ste pracovali – 1,5 bodov (0,75 bodov za každý obrázok). Nemusíte použiť všetky nástroje, ktoré sme používali na hodine, je to na vás.

 

Spolu tak môžete získať 4 body.

 

Obrázky, ktoré máte upraviť, sú tu:

 

1. obrázok (ukážka, ako by mohol vyzerať „dobrý“ obrázok vo výsledku)

 

2. obrázok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *