Veronika Dropčová
veronika.dropcova(at)gmail.com

   nika.blog.matfyz.sk

PMD na seminári z informatiky

Jeden zo seminárov z informatiky v piatom ročníku sa venuje počítačovým generáciám. Oficiálne boli uvádzané 4 generácie, v súčasnosti sa však uvažuje už i o piatej (plnej nanotechnológií, kvantových počítačov, umelej inteligencie, a pod.). Zjavne to má celkom zmysel, keďže do tej štvrtej sú zarátané i stroje, ktoré sa dnes už dajú nájsť iba v múzeách.

 

Alebo aj v garáži u strýka.

 

Tak nejako to bolo (a je) aj v prípade Mira, ktorý nám na túto hodinu slávnostne doniesol PMD (Personal Microcomputer with Display) – jeden z prvých československých počítačov, ktorý vyrábala Tesla Piešťany.

 

Taká mašinka nemala bohvieaké parametre (vzhľadom k súčasnosti), predstavte si, že jej RAM-ka má iba 64kB! Žiadny Windows, žiadne diskety, nieto ešte CD, či USB. Programovací jazyk, ktorému rozumie, je BASIC. Miro chvíľu skúšal čosi naprogramovať, a po tom, ako sa mu sympatickým príkazom BEEP podarilo mašinku rozozvučať, sa na chvíľku odmlčal:

pmd1

 

… aby sme sa potom mohli „kochať“ zo štvorca, ktorý sa mu podarilo príkazmi vykresliť. 🙂

 

pmd2

Tak, aj také veci riešime na seminároch z informatiky. 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *