Veronika Dropčová
veronika.dropcova(at)gmail.com

   nika.blog.matfyz.sk

Girl’s day 2017

Tak, a máme to za sebou. Tohtoročný Girl’s day (27. apríl 2017) opäť previedol viaceré naše študentky rôznymi IT firmami a niektoré z nich snáď aj priviedol k myšlienke vydať sa profesionálne týmto smerom. 🙂

Podarilo sa mi od nich získať pár fotiek a dojmov, poďme teda na to:

posAm, s.r.o., Bratislava

Girl’s day bol úplne super! Ja a Nasťa sme boli vo firme posAm, ktorá je pod Telekomom. Pracovníčky boli veľmi milé  a vysvetlili  nám ako funguje ich firma a potom sme sa my zahrali na zamestnankyne ich firmy a pracovali sme na webstránke pre zákazníka. Páčilo sa mi,že nám dali priestor pre naše nápady. Začali sme najprv ako analytici a posúvali sme tasky programátorovi a postupne sme vytvorili celý koncept stránky. Samozrejme, nerobili sme reálne na počítačoch. Mne osobne sa táto aktivita aj zameranie firmy páčilo.Užitočná skúsenosť. Veľmi rada pôjdem aj každý rok. 🙂

PS-fotky nemam ani jednu,ale oni nás fotili, takže niekde ich snáď nájdem. Boli sme zaneprázdnené tvorbou 😀

Text napísala Alexandra Guňovská, firmu navštívila spolu s Nastastiou Vlašičovou, obe sú z 2.A (Evanjelické lýceum).

Aston ITM

Aston ITM je softwarová firma, na začiatok nám povedali niečo kúsok o ich firme, čím sa zaoberajú. Potom nám predstavili chlapíka, ktorý sa venuje UI-čku a UX-ku na ich či už webových stránkach, ktoré tvoria pre klientov alebo ich mobilných aplikáciách. Vravel nám o tom, aká je jeho práca, z čoho pozostáva a ako trávi jeho voľný čas. Taktiež nám ozrejmil, že práca v IT sfére nie je len o programovaní, ale taktiež o rozmýšľaní, logike, nápaditosti, tvorivosti. Z ich 40 členného tímu sú 15ti programátori, ostatní majú iné, no taktiež cenné funkcie, bez ktorých by IT firma neobstála. Ako ďalší bod programu sme si na teoretickej báze navrhovali našu vlastnú mobilnú aplikáciu. Návrh na ňu som podala ja, keďže už strašne dlho rozmýšľam nad tým, aké super by bolo, kebyže máme inteligentné zrkadlo, do ktorého keď sa ráno pozrieme tak nám na základe toho, čo máme v šatníku a vzhľadom na počasie a udalosť, na ktorú sa chceme obliecť, povie, čo by sa nám najviac na ten deň hodilo. Každá z nás mala dôjsť s riešením pre mobilnú aplikáciu, ktorú si chce vytvoriť naša klientka, dcéra miestneho miliardára. Myslím, že táto časť bola veľmi zaujímavá a prišli sme s naozaj dobrými nápadmi a mnoho z nich by sa dalo po pár úpravách zrealizovať (možno raz Vám predstavíme naše inteligentné zrkadlo :D). Potom sme sa presunuli do kancelárie redakcie časopisu TouchIT, kde nám povedali, že to IT sveta sa nedá dostať len cez programovanie, ale taktiež cez novinárčinu. Vzhľadom na to, že ich časopis sa zaoberá taktiež skúšaním IT noviniek, tak nám ukázali ako funguje 3D tlač a zobrali nás do sveta virtuálnej reality, ktorú sme mnohé z nás zažili po prvýkrát. Na záver stojí za reč taktiež zmienka o úžasnom pracovnom kolektíve, ktorý sme mali v tejto firme možnosť zažiť. Navštíť Aston ITM odporúčam naozaj mnohým dievčatám v budúcich ročníkoch Girl’s Day. 
Text napísala Viktória Križanová, firmu navštívila spolu s Biankou Fábryovou, obe sú z 3.A (Evanjelické lýceum).

Orange

27.4.2017 sa konal Girl’s day. Dievčatá si mohli vybrať z rôznych firiem, ktoré sú zamerané na IT. V ponuke bolo naozaj veľa firiem, ktoré ponúkali bohatý program. Tri z nás – Kika, Janka a Veronika, sme sa rozhodli, že tento deň strávime v priestoroch spoločnosti Orange. Ako to už býva, mali sme očakávania a Orange ich určite naplnil. Videli sme ako vyzerá práca v takejto spoločnosti, dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých informácií. Taktiež sme mali pekný výhľad na Bratislavu (z 18.poschodia). Zistili sme, že práca v IT a telekomunikačných firmách nie je iba o sedení za počítačom a programovaní. V takýchto firmách sa dá uplatniť na rôznych pozíciách, ktoré sú dobre finančne ohodnotené. A ako sme mali možnosť vidieť aj v Orangei sa našlo niekoľko zamestnankýň-žien. Na záver sme si sadli za počítače a naučili sa aspoň základy programovania internetových stránok. Vďaka tomuto workshopu nebol tento deň iba o prednáškach, ale aj o niečom praktickom. Baby, ktoré nás sprevádzali boli naozaj veľmi milé a urobili tento deň ešte krajším.

Text napísala Kika Čermáková (3.B), firmu navštívila spolu s Jankou Sabovou a Veronikou Zeleňákovou, obe sú z 2.B (Evanjelické lýceum).

orange

SAP

Bolo to fajn, super jedlo:D, milí ľudia, ale sa mi nepáčilo, že sme sa až tak moc nedozvedeli čo tam robia. Viac menej len to, ako im je tam super, aké hry hrajú, na aké  wellness pobyty chodia atď. 🙂

Text napísala Alica Janotová, v tejto firme bola spolu s Andreou Glasovou z 2.B (Evanjelické lýceum).

Telekom

Všetci zamestnanci boli veľmi prívetiví a povzbudiví. Dievčatá, ktoré Girl’s Day pripravovali sa nám snažili priblížiť svoju cestu do IT (asi len dve z nich IT aj vyštudovali) a hovorili nám o svojich skúsenostiach o práci v tejto oblasti. Zameriavali sa hlavne na pozitíva, ale nezabudli spomenúť tvrdú prácu, ktorá ich dostala tam, kde sú. Deň bol rozvrhnutý naozaj dobre, videli sme prezentácie, nejaké priestory. Nakoniec nám predstavili aj jeden nový produkt, taký shameless self-advertising, ale inak to bol super zážitok. Odišli sme aj s nejakými darčekmi a mňa osobne táto skúsenosť povzbudila smerovať do IT.

Text napísala Rebeka Černianska, ktorá bola v tejto firme spolu s Radkou Ďurčovou, Andreou Cholvadovou a Teréziou Cambelovou z 3.B (Evanjelické lýceum).

Accenture

V tejto firme boli Lenka Urbaničová a Nina Kucháreková, obe z 2AF a Maťa Molnárová z 2.C (Gymnázium Metodova).

Dojmy Mati Molnárovej:

Ja som bola teda v Accenture a páčil sa mi program, že nám ukazali ako fungujú veci, ktoré programujú a tiež mali okuliare, ktoré zobrazovali čiastočne virtuálnu realitu a aj normálny svet, čo bolo celkom sranda, keďže ich pripojili na obrazovku a mohli sme všetci vidiet čo vidí človek, ktorý ich má na nose. Prednášky boli tiež dobré, aj keď by som sa obišla bez prechádzky cez budovu. Páčilo sa mi, že nám rozprávali o tom ako tá firma funguje, aj keď to miestami bol už marketing, ale to k tomu asi patrí, ale príbehy, ktoré rozprávali zamestnankyne boli zaujimavé. A celkovo to bolo dobre zorganizované.

Dojmy Niny Kuchárekovej:

Ja a Lenka U. sme sa zúčastnili tohto dňa práve vo firme Accenture, nakoľko som na internete našla, že je to mladá, ale veľmi úspešná IT firma. Veľmi sa mi páčil prístup tejto firmy ku ženám ako ku členkám IT. Rozprávali nám rôzne zamestnankyne či mladé, či už staršie ako Accenture pozitívne zasiahol do ich života, nakoľko vo firme neexistuje diskriminácia žien, naopak práveže sú veľmi oceňované ich odlišným zmýšľaním, čo sa mi veľmi pozdávalo. Taktiež sa zmienili, že plat majú veľmi dobrý a čo mňa osobne prekvapilo dokážu nielen cestovať po svete, ale dokážu mať aj rodinu počas práce, nakoľko sa im poskytuje HomeOffice. Okrem diskusíi so zamestnancami sme taktiež mali možnosť vidieť prístroje na biometriu, Microsoft okuliare a vysvetlili nám rôzne pojmy typu iCloud.  To by som asi tak zhrnula v skratke, veľmi sa mi to páčilo, určite neľutujem že som sa zúčastnila.

Informačné systémy Asseco Solutions

Túto firmu (kúsok neplánovane) navštívila Ania Gleb s Vivianou Krčulovou zo 4BF (Gymnázium Metodova). Nejaké fotky som našla, na dojmy stále čakám.

IBM

V tejto firme bola Ema Mrkvicová z 2BF (Gymnázium Metodova). Zatiaľ máme iba fotky, dojmy očakávam v najbližších dňoch.

Siemens

Počas Girl’s day som navštívila firmu Siemens.  Program trval 3 hodiny a môžem zaručiť,  že sa nám ani na sekundu neprestali venovať. Za taký krátky čas sme sa toho veľa dozvedeli a vždy bol aj priestor na otázky.  Všetci zamestnanci boli veľmi ochotní,  ukázali nám na akých projektoch pracujú,  poprípade ako sa do firmy dostali.  V Siemense praxuje aj veľa vysokoškolákov, ktorí nám tiež povedali niečo o ich štúdiu. V prvom bode programu sme si ukázali ako sa hlavne ženy angažujú v Siemense,  napr sme si ukázali projekt zo Siemens Healthcare,  keď sa spraví TCčko tak ako to preniesť do 3D podoby aby sa v tom doktor vedel lepšie orientovať, veľmi to pomáha napríklad keď ma pacient upchaté cievy. 
Druhá časť programu sa týkala požiarnych alarmov a inteligentných vlakov a nástrojov (nastavenie farby a senzitivity svetla,  zapnúť, vypnúť kúrenie,  dať dole automaticky rolety a to všetko pomocou tabletu) v budovách. A na záver sme dostali certifikát,  že sme absolvovali Girl’s day. A zakončili sme to so skupinovou fotkou. 🙂
Rozhodne odporúčam každej,  ktorá má a aj nemá záujem o technický smer. Je to trošku o rozšírení si obzorov aj v iných oblastiach. 
Text napísala Mirka Hladíková zo 4AF (Gymnázium Metodova).
Ráno sme prišli do Siemensu kde spolu s nami prišlo ďalších 38 dievčat. Milý pán a slečna nás zobrali dnu, usadili a pohostili. Šťastné, s plnými bruškami sme sa rozdelili na dve skupiny. Šarmantný pán v strednom veku nás za 2 hodiny previedol cez poschodia 6 a 7. Naša prehliadka sa začala návštevou priestoru, v ktorom sme mali možnosť cez tablet na menšom prototype miestnosti ovládať svetlo, kúrenie, rolety a podobne. Ako dve odvážne a zároveň jediné lýceistky sme bez rozmýšľania na výzvu skúsiť si aplikáciu na ovládanie vykročili smerom k tabletu a začali skúmať. Prehliadka pokračovala do kancelárie jednej mladej slečny, ktorá programuje softvéry pre riadenie vlakovej dopravy. Konkrétne pracovala na Brazílskom metre. Ukázala nám čo ako funguje. Následne sme sa premiestnili k chalanom, ktorí pred rokom vyšli zo školy. Prvý nám rozprával o tom, ako funguje rozvod elektriny po krajine a ako opraviť možnú chybu, spadnuté vedenie, do troch minút. Taktiež nás oboznámil s faktom, že keby sa celé Slovensko ocitlo bez elektriny, tak jedna záložná elektráreň ho znova nakopne za jednu hodinu. Druhý, ktorý nedávno prišiel z Kazachstanu, nám ukazoval jeho program, ktorým sleduje elektrárne. Následne sme sa presunuli k požiarnym hlásičom a po krátkom výklade som osobne stlačila požiarny hlásič, ktorý zapol alarm v budove. Nakoniec sme sa presunuli do zasadačky, kde nám mladá pani ukázala jej robotu. Vyvíja program pre zobrazovanie ct snímkov, röntgenových snímkov a ďalších medicínskych prístrojov. Program ukončila jedna veľmi suverénna mladá žena, ktorá nám motivačnou rečou radila o správnom výbere povolania.  Na záver sme sa ešte všetkých 40 odfotili pod logom Siemens a dostali diplomy.
Tento text napísala Emma Luknárová, ktorá bola v tejto firme spolu so Stelou Maštalskou z 2.B (Evanjelické lýceum).

IBM Digital Services Group

Takže, naozaj neľutujem, že som sa zaregistrovala práve do spoločnosti IBM, cítila som sa tam veľmi príjemne, úplne som sa tam našla 🙂 – asi aj vďaka prístupu inštruktorov k našej malej skupinke dievčat. Bolo naozaj vidieť, že každý s každým dobre vychádza, čo bolo aj dôvodom, že som sa cítila, akoby som bola súčasťou jednej veľkej rodiny :). Najprv sme sa dozvedeli rôzne zaujímavé informácie o IBM , napríklad, že kedysi vyrábali počítačové softvéry, ale predali to firme Lenovo a od roku 2004 sa týmto vôbec nezaoberajú. Dozvedela som sa aj, že na oddelení Digital Services Group sa zameriavajú na umelú inteligenciu (Smarthome, Internet of Things), taktiež na bezpečnosť a vytváranie webových stránok. V druhej časti programu sa nám prihovorilo 5 programátoriek, ktoré rozprávali o svojej práci a ako sa dostali práve do tejto sféry. Bolo to veľmi zaujímavé a inšpiratívne, bodaj by to išlo tak hladko ako to znelo :). Potom sme sa mohli im mohli položiť nejaké otázky, nikto sa nehlásil, tak som sa stále pýtala ja ešte s jedným dievčaťom :D. Nakoniec sme išli do centra diania, na čo som sa veľmi tešila. Mali sme vybrať 3 oblasti. Každú oblasť reprezentovali nejaké tímy. Tak ja som si vybrala: Analytics (DAG), SEO a WDL . Prvá je o tom, že tím analyzuje webové stránky klientov a vyhodnocujú rôzne veci: koľko používateľov sa dostalo na stránku, kde najviac klikali, či mali dobrý prístup k informáciám atď., ďalej SEO sa zaoberalo tým, že vylepšovali stránky tak, aby boli pre používateľa prístupné, aby si tam vedel nájsť to, čo potrebuje, nakoniec WDL mal na starosti e- maily od klientov a následne zadelenie úloh, na ktorých pracujú web builderi a taktiež sledoval vývoj daných prác, či sa dá všetko stihnúť do termínu. Takže asi tak v skratke, a potom úplne na koniec bola taká mini súťaž. Získala som cenu za správnu odpoveď a aj za to, že som bola aktívna, to ma potešilo :), naozaj to bolo výborne a samozrejme sme mali aj občerstvenie a to nemalo chybu :).

V tejto firme bola Vanessa Šmahovská zo 4BF (Gymnázium Metodova).

Metrohm

V tejto firme bola Ema Matoušková a Lucka Mihalíková zo 4AF (Gymnázium Metodova). Nejaké fotky máme, na dojmy stále čakáme. 🙂

FIIT

Fakultu informatiky a informačných technológií navštívila trojica zo 4BF – Terka Bandíková, Danka Šteffeková a Karin Janovjaková. Fotky som našla na facebooku, dojmy máme od Danky Šteffekovej spísané takto:

‌Girl’s day bol super. Vybrala som si FIIT, pretože tam chodí môj priateľ a viem, že u nich na škole sa robia rôzne zaujímavé veci a neťuká sa len do počítača. Mnoho ľudí má informatikov zaškatuľkovaných ako kockaté hlavy bez zmyslu pre humor, ale z vlastnej skúsenosti môžem tento všeobecný mýtus vyvrátiť, pretože všetci informatici, čo poznám, sú zábavní a skvelí mladí ľudia.
‌Očakávania ma nesklamali a program na FIIT bol po celý deň pútavý, nie len z toho dôvodu, že sme počúvali o zaujímavých výskumoch, ale mali sme možnosť si rôzne veci aj vyskúšať, čím sa všetky zážitky len umocňovali. Mali sme možnosť nahliadnuť do virtuálnej reality, čo človek za bežných okolností takúto šancu nemá, ovládali sme drony, vytvárali sme si v pc to, čo sme si následne mohli vytlačiť na 3D tlačiarni, skúšali sme u vývojárov ako funguje eyetracker a mnoho ďalších zaujímavostí, vďaka ktorým sme mohli ja a ostatné dievčatá zistiť, že svet informatika nie je orientovaný len na počítač, ale ich práca zasahuje aj do bežného, pre nás samozrejmého života v prítomnosti technológií, ako napríklad do bankovníctva, zdravotníctva, alebo až do kozmosu.
‌Tento deň bol pre mňa veľkou inšpiráciou a odporúčila by som všetkým dievčatám, aby nahliadli do sveta v IT aj pomocou „Girls day“, a nie len povrchne, ale s nadšením zamyslieť sa, aká zaujímavá a užitočná môže byť práca informatika.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *