11 – udomácňujeme sa v poli

1. V poli Platy sú uložené platy 40 učiteľov. Chceme im náhodne zvýšiť plat buď o 5%, alebo o 10% alebo o 15%. Vygenerujte si toto pole a potom doprogramujte zvyšovanie platov.

2. Naprogramujte program, ktorý bude hľadať maximálny a minimálny prvok poľa z predchádzajúcej úlohy (učiteľa, čo po zvýšení platov zarába najviac a učiteľa, čo zarába najmenej).

3. Zistite počet učiteľov, ktorí zarábajú viac ako je priemerný príjem.

4. V poli Trasa máme zaznačené nadmorské výšky prechádzanej trasy nášho výletu. Predpokladáme, že tieto výšky sme odmerali v pravidelných úsekoch cesty a medzi týmito bodmi ide cesta veľmi rovnomerne. Keďže na výlet chceme zobrať starú mamu, potrebujeme zistiť, či to zvládne a teda, či na trase nie sú prudké stúpania, či klesania. Určite ju zvládne, ak sa nadmorská výška nelíši o viac ako +1 alebo -1. Napíšme program, ktorý dostane v poli zadanú trasu, vykreslí ju a vypíše správu, či je nenáročná aj pre starú mamu.

Pole môže vyzerať takto:

Trasa: array [1..15] of Integer =(15, 15, 16, 17, 17, 17, 16, 15, 14, 14, 13, 12, 12, 13, 12);

5. Zistite charakteristiky trasy z predchádzajúcej úlohy, t. j. aká časť trasy je stúpanie, aká časť je klesanie a aká časť je rovinka.

6. V poli máme uložené bodové výsledky testu žiakov. Zistite, aké bolo dosiahnuté minimum a koľko bodov získal druhý najslabší test.

7. V poli Vysky máme uložené odmerané výšky žiakov. Zistite, koľkí z nich sú najvyšší, prípadne sa od najvyššieho nelíšia o viac ako 5 cm. Podobne zistite počet minimálnych výšok tiež s toleranciou 5 cm.

8. Napíšte program, ktorý pracuje s 365prvkovým poľom. V tomto sú zaznamenané výdavky za každý deň jedného roka (od 0 po 300€). Napíšte program, ktorý:

• vygeneruje také pole
  • vykreslí čiarový graf s týmito hodnotami
  • vyráta priemerné výdavky na deň za tento rok
  • nakreslí čiaru inej farby, ktorá bude vo výške týchto priemerných výdavkov
  • vypíše nad túto čiaru hodnotu priemerného výdavku

Ukážku si stiahnite tu (stačí klikať do plochy). Ak vám to nepôjde stiahnuť, máte tu aspoň obrázok.365