01 – čítame reťazce

Stiahnite si súbory.

1. Na personálnom oddelení je pripravený zoznam záujemcov o zamestnanie.
Zamestnávateľ má zásadu, že zamestnáva ľudí bez pohovoru.
 Napíšte program, ktorý vypíše každé druhé meno zo zoznamu.
 Od zadaného priezviska vypíše 5 ľudí zo zoznamu.
 Načíta počet voľných pracovných miest.
 Vypíše mená posledných ľudí zo zoznamu (podľa počtu voľných miest).

2. Prijatie študenta na školu závisí od výsledku testu, ktorý obsahuje 5 otázok náhodne vygenerovaných z 10 možných. Zostavte program, ktorý pripraví takýto test.

 Načíta otázky z textového súboru (otázky sú očíslované).
 Náhodne vyberie 5 otázok.
 Otázky v teste nebude opakovať.
 Vybrané otázky zapíše do súboru test.txt

3. Vytvorte program, ktorý bude kresliť noty (celé) na notovej osnove.

 Najskôr nakreslí notovú osnovu.
 Z jedného riadka textového súboru načíta postupnosť nôt (súbor obsahuje len noty c, d, e, f, g, a, h)
 Noty zakreslí do osnovy.
 Ak sa noty nezmestia na jednu osnovu, nakreslí ich nižšie na ďalšiu osnovu.

Stiahnite si súbory.

4. Pani učiteľka si pripravila textový súbor, v ktorom si eviduje mená žiakov a ich známky za celý polrok. V každom riadku súboru 3a.txt je najprv meno žiaka ukončené znakom dvojbodka. Za tým v riadku nasledujú body z písomiek, ktoré sú navzájom oddelené číarkou. Úlohou programu bude do súboru 3apolrok.txt ku každému žiakovi napísať jeho priemerný počet bodov, aby to bolo naformátované takto:

Janko - 30.4
Miško - 27.7

5. V súbore obrazok.txt máme popísané príkazy na nakreslenie nejakého obrázka. V každom riadku je jeden z grafických príkazov. Riadok začína jedným z písmen m, l, k, o, ktoré označujú príkazy MoveTo, LineTo, Kruh a Obdĺžnik. Prvé dva príkazy majú 2 parametre, kruh má tri a obdĺžnik 4 parametre:

– m X,Y – označuje MoveTo(X, Y)
– l X,Y – označuje LineTo(X, Y)
– k X,Y,A – označuje Ellipse(X-A, Y-A, X+A, Y+A)
– o X,Y,A,B – označuje Rectangle(X, Y , X+A, Y+B)

Parametre sú od písmena príkazu oddelené medzerou a navzájom sú oddelené čiarkami. Nakreslite obrázok takto popísaný v súbore.

6. Zvieratká sa stretli vonku pri rybníku. Prázdniny si chceli všetci poriadne užiť a preto sa dohodli, že usporiadajú majstrovstvá v krasokorčuľovaní na rybníku. Rozdelili sa na 4 súťažiacich a 5 rozhodcov. Súťažiaci predviedli svoje jazdy a každý z nich dostal od každého rozhodcu číselnú známku. Známky sú zapísané v textovom súbore sutaziaci.txt.

 Vytvorte program, ktorý spočíta výsledné body súťažiaceho.
 Zistí najlepšiu známku súťažiaceho.
 Odpočíta najlepšiu známku z celkového súčtu bodov.
 Vypíše víťaza súťaže.

Príklad výstupu:

21: zabka

7. Napíšte program, ktorý prečíta súbor s pascalovským programom (súbor s príponou pas) a zistí, či má tento program dobrý počet výskytov rezervovaných slov begin a end.

3 komentáre so far.

1. Igor Belai píše:

Preco som taky hlupy a nerozumiem takymto jednoduchym veciam 🙁 Chcel by som byt aspon z casti tak mudry ako je ten Erik.

2. Edo Bleskovič píše:

Ja by som zas chcel byť aspon tak múdry, ako Igor.

3. Judita píše:

ja by som chcela byt zase tak super ako Ondrej