Veronika Dropčová
veronika.dropcova(at)gmail.com

   nika.blog.matfyz.sk

10 – Projekt z rastrovej grafiky

Veľa sedíte doma, poďme to trošku zmeniť. Aspoň trošku.

 

Choďte von, nájdite nejaký billboard, ktorý sa vám nepáči a odfoťte ho. Je úplne jedno, či to bude obrovský billboard alebo reklama na zastávke MHD. Vašou úlohou bude prerobiť tento billboard do nejakej podoby, s ktorou budete spokojní. Spokojne aj úplne zmeniť jeho obsah, alebo ho len upraviť/opraviť. Vtipné a kreatívne riešenia sú viac než vítané! A najlepšia práca vo vašej skupine získa aj netradičnú odmenu (odovzdám ju v januári, keď sa už snáď uvidíme naživo)! 🙂

Pozorne si prečítajte celé zadanie úlohy:

Zadanie úlohy

 

 1. Pracovať budete v GIMPe.
 2. Rozmery billboardu si zistite sami. Je na vás, či budete chcieť prelepiť klasický veľký bilboard alebo menší. Dôležité však je fyzicky ísť k tomu bilboardu, odfotiť ho a potom do jeho rámu vložiť vaše nové dielo.
 3. Vaše dielo musí pozostávať aspoň z 3 vrstiev (nie, dve vrstvy naozaj nestačia a áno, môžete použiť aj viac ako 3 vrstvy), pričom jedna z nich bude odfotený bilboard.
 4. Hotovú prácu odovzdáte:
  1. vo formáte jpg
  2. vo formáte xcf (nevyhnutné! Bez toho nebudem vedieť skontrolovať podmienky uvedené v bode vyššie!)
  3. so všetkými obrázkami, z ktorých ste vychádzali (jedným z nich bude odfotený billboard). Ak použijete obrázky stiahnuté z internetu, je nevyhnutné uviesť mi zdroje (celý link), inak stratíte body.
 5. Taktiež mi priamo do mailu, v ktorom mi to celé pošlete, uveďte, kde sa vami vybraný bilboard nachádza a prečo ste si vybrali práve ten.
 6. Svoje dielo si nechajte pre seba, neprezrádzajte svojim spolužiakom, čo ste vytvorili, aby ste ich neovplyvnili pri výbere troch najlepších prác.

 

Za túto úlohu môžete dokopy získať 20 bodov, pričom

 • 15 bodov môžete získať za splnenie všetkých hore uvedených kritérií
 • 5 bodov získate za to, že vyberiete z prác vašich kolegov z iných skupín tri také, ktoré sa vám budú najviac páčiť – vyskúšame si tzv. double peer-assessment.

 

Deadline:

 • na odovzdanie projektu je nedeľa 13.12.2020 o 23:59
 • na peer-assessment je nedeľa 20.12.2020 o 23:59, pokyny k tomuto pošlem 14.12.2020
 • všetko stihneme pred Vianocami a cez sviatky budeme mať voľno 🙂

Teším sa na hotové práce! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *