Veronika Dropčová
veronika.dropcova(at)gmail.com

   nika.blog.matfyz.sk

08 – Projekt z rastrovej grafiky

Vašou úlohou tak bude vymyslieť niečo, čím by sa dali škaredé bilboardy nachádzajúce sa krížom-krážom po Bratislave prelepiť. Skúste byť kreatívni – môžete vychádzať aj zo súčasných bilboardov (niečo do nich doplniť), príp. môžete prísť s niečím úplne novým. Za naozaj vtipné riešenie dostanete aj netradičnú odmenu! 🙂

 

Zadanie úlohy

 

 1. Pracovať budete v GIMPe, prípadne vo Photoshope. Gimp si môžete stiahnuť odtiaľto: https://www.gimp.org/downloads/ (odporúčam potom kliknúť na oranžové tlačidlo „Download GIMP 2.8.18 directly). Photoshop si stiahnuť nemôžete (nemáte), môžete si ho kúpiť. 😉
 2. Pri inštalácii GIMPu si zvoľte jazyk, ktorému rozumiete a čítajte, čo vám to tam píše. Chcete štandardnú inštaláciu (nie voliteľnú).
 3. Rozmery billboardu si zistite sami. Je na vás, či budete chcieť prelepiť klasický veľký bilboard alebo menší. Dôležité však je fyzicky ísť k tomu bilboardu, odfotiť ho a potom do jeho rámu vložiť vaše nové dielo.
 4. Vaše dielo musí pozostávať aspoň z 3 rôznych obrázkov (častí), pričom jedna z nich bude odfotený bilboard.
 5. Odovzdáte hotovú prácu (vo formáte jpg), aj všetky čiastkové, z ktorých ste vychádzali (v prípade, že ste použili nejaké obrázky z internetu, nezabudnite uviesť zdroje! Ak ich neuvediete, strácate body!)
 6. Taktiež uveďte, kde sa vami vybraný bilboard nachádza a prečo ste si vybrali práve ten.
 7. Svoje dielo si nechajte pre seba, neprezrádzajte svojim spolužiakom, čo ste vytvorili, aby ste ich neovplyvnili pri výbere troch najlepších prác.

 

Za túto úlohu môžete dokopy získať 20 bodov, pričom

 • 15 bodov môžete získať za splnenie všetkých hore uvedených kritérií
 • 5 bodov získate za to, že vyberiete z prác vašich kolegov tri také, ktoré sa vám budú najviac páčiť.

 

Deadline pre skupinu:

 • Kvinta A, 2BF: 20.12.2016, 23:58 (všetci tí, ktorí projekt odovzdajú do 18.12.2016 získajú 0,5 bonusových bodov za skoré odovzdanie!)
 • Kvinta B, 2AF, 1A: 28.12.2016, 23:58 (všetci tí, ktorí projekt odovzdajú do 22.12.2016 získajú 0,5 bonusových bodov za skoré odovzdanie!)

 

O ďalšom postupe (výber troch prác kolegov) vás potom budem informovať.

 

Teším sa na hotové práce! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *